Jak położyć papę na bardzo skośnym drewnianym dachu?


Wiele domków letniskowych posiada bardzo skośne drewniane dachy kryte papą. Papą, która co jakiś czas wymaga wymiany. Jak wymienić taka papę? Wbrew pozorom to nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Naprawa dachu powinna zacząć się od usunięcia gwoździ, którymi przymocowana jest stara papa. To bardzo istotne, jeśli bowiem zostaną, będą szpecić powierzchnię dachu. Czy usuwać starą papę? Stary dach z papy może pozostać, jeśli jest w sensownym stanie, a na starą papę, po prostu należy założyć nową.

Renowacja pokrycia dachowego, przy skośnych dachach jest łatwa, należy jednak pamiętać o kierunku kładzenia papy. Zawsze należy kłaść papę z góry na dół, nigdy w poprzek dachu. Położona w poprzek, pod wpływem warunków atmosferycznych a i swojego ciężaru może zacząć się marszczyć, a miejscach zmarszczeń z czasem przełamywać. Oczywiście to może przyczynić się do powstawania nieszczelności dachu i szybkiej konieczności wymiany papy na nową.

Położenie papy na skośnym drewnianym dachu należy zakończyć przybiciem nowej papy specjalnymi gwoździami. Należy je nabijać w miarę gęsto – tylko wtedy uniknie się nieszczelności dachu w miejscach łączenia poszczególnych warstw papy.

Polecamy też: naprawa dachu z papy.